repre akrobatická pilotka, inštruktorka, členka Aeroklubu Nitra
A tam v tých výšinách je tiež jeden zlatý bod, jeden zlatý klinček akoby zastosknutý do miesta, kde doletelo lietadlo C-205 3. apríla 1965. Do miesta kde nikto nevie či tam momentálne svieti slnko, či sa prevaľujú oceľovošedé mračná, či je hmlisto či je jasno, kde však stále žiari tento bod ako nezmazateľný dôkaz odvahy športovkyne, ako vzor pevnej vôle a úsilia. Symbol to vzácnosti našich žien. Udialo sa to takto :
vstup do albumu na Google Photos

Krátka správa zo spišského aeroklubu vzrušila športových letcov. “ Príďte ! Prileťte ! Nad Tatrami je dlhá vlna ! “ Na viacerých letiskách sa otvárali posunovacie vráta, aby vzápätí prehlušil ich hrmot mocné burácanie štartujúcich motorov. Čakať na dlhú vlnu je snáď jednou z najťažších skúšok trpezlivosti a vytrvalosti športového pilota. Na letisku v Spišskej Novej Vsi sa v ten deň zišli viacerí. Vzlietli, vracali sa a opäť vzlietli. Sondovali výšavy nad tatranskými končiarmi. Treba sa aklimatizovať. Vetrisko tam hore má dobrú stovku kilometrov rýchlosti. Veru nehodno sa zahrávať. Lietanie pre naozajstných chlapov. Odrazu však div z nôh nespadneš. Pri lietadle počuť : Hej Betka nože vhupni dnu … Akosi sľubne fúka. Ideme na to ?
článok napísal p. Milan Garažia

na fotografii zľava Jiřina Lockerová, Betka, Eva Krenčová
Pokus o prekonanie československého výškového rekordu v motorovom lietaní sa začal. Lietadlo viedla 25 ročná letecká akrobatka – reprezentantka Betka Kapustová z Nitry. Vysoko nad hlavami prizerajúcich sa a čakajúcich bojovala s minútami, sekundami, zimou, podmaňujúc si divoké živly. Útla žena viedla svoj stroj s nevšedným fyzickým a psychickým nasadením. Zo začiatku stúpanie dosahovalo až 8 m/sec., postupne sa však zmierňovalo. Vo výške nad 6.000 metrov motor stále viac „pokašlával“

Jedna hodina trinásť minút, barograf ukazuje výšku 8.072,5 metrov. To bol nový československý rekord motorových lietadiel s váhou 500 – 1.000 kg. Treba zdôrazniť, že lietadlo typu C-205 (Z-226) malo maximálny výškový dostup do 5.000 metrov. Ďalej už ide o súhru človeka so strojom, ktorý sa pomocou silného severozápadného vetra, narážajúceho na tatranské končiare posúva stále vyššie. Nemalá dávka odvahy a umenie pilotáže pomohli k úspechu

Alžbeta Kapustová, Milan Frišo, Juraj Haraszthy, Jozef Smolka a Eugen Nosál

za materiál ďakujem Marošovi Szabó, sen.