Od října 2019 můžeme na českém nebi vídat amerického fešáka, kterých se v Evropě moc nevidí – Pacera, tedy konkrétně Piper PA-22-150 registrační značky N3708P. Přivézt si z Ameriky pěkného Pacera zatoužil pilot a letecký mechanik Marek Vala, kterému nedalo moc práce nadchnout pro tento plán i čerstvého motoráře, celoživotního plachtaře a leteckého konstruktéra Oldu Bartoníka.

18.11. 2009 Phoenix / Deer Valley – photo M.Orlita
V říjnu 2018 tak začali pokukovat po nabídce a v lednu 2019 už oba budoucí majitelé mířili přes oceán do Miami, kde začal pravý americký road trip s jasným cílem – najít Pacera. První cesta vedla do Tampy, pak dále na sever. Za tím správným Piperem se museli pánové vydat přes celé východní pobřeží až do Západní Virginie. Tam dne 24.1.2019 objevili svůj poklad – Piper PA-22-150 registrační značky N3708P. Vanilkové éro s červeným pruhem, které mělo pod kapotou provozuschopný motor Lycoming 0-320 o výkonu 150 hp. N3708P je jeden z mnoha Tri-Pacerů, který jeho předchozí majitelé (naštěstí) přestavěli z příďového podvozku (tricycle gear) na ostruhu (conventional gear neboli tailwheel).

Vanilkový Pacer, jak jsme mu okamžitě začali přezdívat, se tak vzápětí vydal po moři do Evropy. V květnu 2019 se vanilkový Pacer mohl poprvé podívat na svůj nový domov. Dle plánu ho v hangáru na LKKM čekala jen velmi pečlivá kontrola, složení do provozuschopného stavu, nezbytná údržba a měl si užít celou českou letní sezónu plnou létání. Tento plán vzal rychle za své… Ačkoliv byl letoun v relativně dobrém stavu, majitelům to nedalo, aby jej rovnou neuvedli do stavu přímo skvělého. Nový interiér, renovace motoru, důkladné čištění a nakonec výměna prakticky všech vyměnitelných součástek letounu. V říjnu 2019 byl z vanilkového Pacera vymazlený elegán, který voněl novotou. 14. 10. 2019 provedl Marek na LKKM zálet. Z letadla vyskočil s úsměvem, se kterým z něj vyskakujeme doteď.


PA-22 je typický short-wing, „tube and fabric“ konstrukce. Pacer má krátký a zavalitý trup a je zejména při rozjezdu citlivý na směrovku i na boční vítr. Jinak je řízení letounu čirá radost, za letu je velmi stabilní a příjemně řiditelný. Mechanické vztlakové klapky mají dvě polohy a jsou velmi účinné. Kabině vévodí kožený volant s hrdým Piperovským nápisem. Pacer má dvě přední sedačky a za nimi lavici pro dvě osoby, je tedy (teoreticky) čtyřmístný. Zajímavostí je „diagonální“ systém dveří – pilot a copilot nastupují předními dveřmi oba zprava, pasažéři do druhé řady oba zadními dveřmi zleva. Za zadní lavicí najdeme prostorný zavazadlový prostor pro bagáž o hmotnosti až 50 lbs. Vanilkový Pacer má vortexy a velká kola, takže je připraven i na krátké plochy a náročnější terén. Palivo si nese v křídelních nádržích o objemu 2 x 18 gallonů. Jeho pohodlná cestovní rychlost je cca 110-115 mph.

Piper PA-22-150 se vyrábí od roku 1951 a ten vanilkový se na svět podíval roku 1955. Je to letoun, který má duši, rádi se za ním přijdete jen pomazlit do hangáru a ještě raději ho vezmete na pohodový výlet nad krásnou českou krajinou.
Martina Bartoníková
