
čs. letecký akrobat, veliteľ slovenského letectva
veliteľ 312. perute RAF
letecký atašé v Kanade
Vláda Česko-slovenskej republiky (ČSR) schválila dňa 25. mája 1945 dočasnú mierovú organizáciu česko-slovenskej brannej moci.Na jej podklade bola nariadením náčelníka hlavného štábu česko-slovenskej brannej moci gen. Bohumila Bočka k 12. 6. 1945 na území Slovenska vytvorená 4. (vojenská) oblasť s veliteľstvom v Bratislave
vstup do albumu na Google Photos

Ján Ambruš, letisko Cheb / foto z archívu Luděka Matějíčka

“ Veliteľstvo leteckej oblasti 4 so sídlom v Bratislave bolo zriadené 1. júla 1945, za veliteľa bol ustanovený pplk. gšt. J. Ambruš, súčasne boli zriadené letiskové perute v Trenčíne, Piešťanoch a Zvolene “ – Vojenský historický archív Trnava / Veliteľstvo 4. oblasti Bratislava 1945 – 1950 ( Fond č. 02162 )


bývalá budova Veliteľstva letectva oblasti 4 sa nachádza na Panenskej ulici v Bratislave a dnes v nej sídli Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta

mjr. Ambruš pred svojou osobnou Aviou Ba.122.1 / OK-AVI so znakom buldoga na smerovke

Učitelia a frekventanti pilotnej školy Aeroklubu vo Zvolene 25. mája 1937 : mjr. let. Ján Ambruš (v strede s kyticou), slob. pilot Gustáv Pažický (tretí zľava), pilot Štefan Jambor (prvý sprava) fotografia z archívu VHÚ Bratislava

Stredoslovenský Aeroklub vo Zvolene ukončil tento rok výcvik 16 pilotných žiakov, ktorí složili pilotné skúšky 20. – 22. Septembra 1937 s dobrým prospechom. Aeroklub usporiadal dňa 27.mája tohto roku propagačný letecký deň za účinnosti viacerých lietadiel z celej republiky, na ktorom predviedol veľkolepé ukážky leteckej akrobacie mjr. Ambruš, za prítomnosti tisíce návštevníkov zo širokého okolia
Vyslal svojich odchovancov z tohto výcviku ndp. Adamičku a Zaťku na zúčastnenie sa III. národného letu ČSR. 1937, ktorí sa umiestnili v II. kategórii na dobrom mieste. Stále mu dochádzajú žiadosti o prijatie nových pilotných žiakov pre výcvik v roku 1938, takže pilotný kurz musí byť rozšírený

photo – vrtuľníkové krídlo gen. Jána Ambruša Prešov
Cez zimné mesiace usporiada ako minulý rok modelársku školu školopovinných žiakov, aby propagoval letectvo a záujem oň medzi našimi najmladšími. Túto ukončí výstavkou modelov s udeľovaním cien. Mladí, minuloroční návštevníci modelárskeho kurzu zo školskými priateľmi denne prichádzajú s dotazom, že kedy sa už započne ich „letecká škola“. Záujem o letectvo je všeobecne veľký a klub sa stará o to, aby ho stále a stále rozširoval
—
Prejav brig.gen. Jána Ambruša v SNR 30.9.1947
K slovu sa prihlásil ďalej pán člen Slovenskej národnej rady gen. Ambruš. Udeľujem mu slovo.
člen SNR brig. gen. Ján Ambruš:
Slávna Slovenská národná rada! Dovoľte mi, aby som k expozé p. povereníka dopravy Kazimíra Bezeka prednesenému dňa 28. júna t. r. reagoval na niektoré state, týkajúce sa letectva.
Predovšetkým rád konštatujem presvedčenie pána povereníka, vyslovené v expozé o tom, že letectvo je možné budovať len ako celok a že je nemysliteľné, aby sa v letectve hneď na začiatku jeho rozvoja uplatňovaly rôzne nežiadúce záujmy, ktoré trieštia spoluprácuu a hnutia zdarný rozvoj letectva. Zdôrazňujem najmä následovné slová prednesené pánom, povereníkom dopravy:,. Letectvo sa môže správne a úmerne k svetovému letectvu rozvíjať len vtedy, keď bude zodpovednosť za jeho výstavbu sústredená v jednom rezorte štátnej správy – keď bude letectvo riadené z jedného miesta. „
Tento názor tu výjádrený je nesporne správny. Treba ho však chápať aplikovať nielen v rámci civilného letectva, ale v rámci celého československého, teda i vojenského letectva.
Revolučný vývoj letectva v posledných rokoch si razí novú cestu a kladie mimoriadne vysoké požiadavky na svoju výstavbu najmä v menších štátoch, akým je Československá republika. Len sústredením všetkých odborných síl a materiálnych prostriedkov môžeme vytvoriť predpoklady pre úspešné zvládnutie problému výstavby nášho letectva.
Nakoľko si letectva vyžaduje veľmi veľkého finančného nákladu, je treba krajne ekonomicky riešiť ako jeho organizačný základ, tak aj výstavbu a potom prevádzku všetkých sektorov letectva, ktoré úzko spolu súvisia a vzájomne sa doplňujú. Spomeniem len na príklad otázku doplňovania. lietajúceho personálu. Zatiaľ čo modelári, bezmotoroví a motoroví športoví piloti tvoria základňu pre nábor vojenských pilotov, ktorých výcvik je týmto značne usnadnený starší všestranne skúsení vojenskí piloti sú prakticky jediným zdrojom pre výber spoľahlivých dopravných pilotov. Podobná súvislosť sa nám javí nielen u ostatných kategórií odborne leteckého personálu, ale aj v leteckom výskumníctve, leteckom priemysle, výstavbe letíšť a všeobecne vôbec v materiálnom vybavení nielen lietadlami, ale aj pozemného materiálu a bezpečnostných orgánov a zariadení.

v Tatre T.101.1 let Praha – Chartúm
photo – FB.com / S ženskou za kniplem
Keďže jednotné riadenie civilného a vojenského letectva napriek tu spomenutým závažným dôvodom nie je dosiaľ dostatočne vyriešené, je prirodzene krajne žiadúce, aby na Slovensku aspoň civilné letectva bolo podriadené jednému rezortu.
Rád konštatujem, že rekonštrukčné práce na letištiach na Slovensku, vďaka mimoriadnemu úsiliu a pochopeniu všetkých 3činiteľov civilného letectva, boly prevedené urýchlene a s veľkou obetavosťou.
V minulých rokoch, najmä v povojnových mesiacoch, videli sme vzornú spoluprácu nebrzdenú kompetenčnými spormi, kedy bez ohľadu na potrebu civilného, alebo vojenského letectva viedla všetkých jediná snaha – pomôcť letectvu.
Po oslobodení športové letectvo síce zaznamenalo značné pokroky, vďaka účinnej finančnej podpory zo strany Povereníctva dopravy, avšak s doterajšími výsledkami nemôžeme byť spokojní.
Sú mi známe mnohé ťažkosti rázu materiálneho i odborne personálneho, ktoré brzdia žiadúci rozvoj športového letectva. Cestu k náprave vidím predovšetkým v zaistení dostatočných finančných prostriedkov a potom v zákonnom usmernení plánovania a výcviku v športovom letectve. Finančné obete, vynaložené na športové letectvo musia byť použité tak, aby mohly byť ekonomicky využité v ostatných sektoroch letectva pre celkový prospech štátu. Bez plánovania nemôžeme docieliť účelnú kontinuitu vzhľadom na jednotlivé výcvikové stupne, počnúc od modelára, cez bezmotorového a motorového športového pilota, až k najvyšším pilotným kategóriám.

Ján Ambruš / let do Chartumu / FB.com s ženskou za kniplem
Predstaviteľom športového letectva na Slovensku je Slovenský národný aeroklub, ktorý sa stará o športový letecký výcvik a výchovu v rámci svojich odbočiek. Je tu však ďalšia organizácia a to „Sväz československých letcov“, ktorý má za úkol tiež spolupracovať pri civilnej leteckej predvýchove.
Doposiaľ vybudované základy pre leteckú predvýchovu vo všetkých disciplínach športového letectva, ako aj športového parašutizmu môžu byť v budúcnosti s úspechom využité pre dalšie budovanie celého letectva, tak ako si to budúce plánovanie bude vyžadovať.
Povereníctvo škostva má možnosť získať si veľké zásluhy o rozvoj letectva u slovenskej mládeže tým, že na školách zavedie povinné modelovanie v rámci ručných prác. Vhodnou organizáciou, ktorou sa vyvolá zdravá súperivosť, môže podstatne podporiť rozvoj leteckej myšlienky a tým aj nášho letectva.
S potešením vyzdvihujem skvelé, až nečakané úspechy našich plachtárov i modelárov na domácich i zahraničných pretekoch. Dôkazom je niekoľko československých rekordov, ktoré boly v tomto a minulom roku vytvorené československými letcami slovenskej národnosti ako aj krásne úspechy vo Švajčiarsku.
Pre šírenie leteckej myšlienky javí sa nutnosť vydávať na Slovenku odborno populárny letecký časopis. Zánik mesačníku „Let“, ktorý si získal veľmi dobré meno a dôstojne reprezentoval prácu a úsilie vedúcich pracovníkov športového letectva na Slovensku, by znamenal značnú stratu, ba možno povedať krok zpäť. Preto vítam snahu a pochopenie Povereníctva dopravy napriek finačným ťažkostiam vydávať tento časopis ďalej.
Význam civilnej leteckej dopravy v poslednej dobe stúpol nebývalou mieru, čo znázornia najlepšie nasledujúce číslice:
V roku 1946 nalietaly Československé aerolínie viacej ako poldruha milióna kilometrov, dopravily skoro 60. 000 cestujúcich a tri a pol milióna t/km nákladu. Tohoročné výsledky len za prvých 8 mesiacov d’aleko prevýšily laňské celoročné výsledky. Do septembra t. r. proti celému roku 1946 čs. aerolínie nalietely o 83% km, dopravily o 43% cestujúcich, a 95% t/km nákladu viacej. Očakáva, sa, že v ďalších 4 mesiacoch prevádzka ČSA stúpne najmenej o 100% proti laňskému roku.
Dnešný organizačný poriadok ČSA 3má previesť dočasné usporiadanie podniku až do uzákonenia premeny na národný podnik.
V složení správneho sboru ČSA majú byť zastúpení tak zamestnanci, ako i vedenie podniku V správnom sbore je však zastúpené príliš mnoho rezortov ministerstiev, zatiaľ čo podnik má len jedného zástupcu riaditeľstva a dvoch členov zo zamestnancov. Správne by mali byť členmi správneho sboru nielen vrchný riaditeľ a 3 námestkovia, ale medzi zástupcami zamestnancov mal by sa brať zreteľ na zastúpenie zamestnancov slovenských, aj keď by musel byť zvýšený počet členov správneho sboru.
Rozhodne je záujmom tak celoštátnym ako aj slovenským, aby civilná letecká doprava bola koncentrovaná v jednom jedinom podniku, takže investície na zloženie leteckého podniku sú mnohomiliónové, pričom technika v stavbe lietadla je vystavená stálemu pokroku a prevádzka leteckej dopravy je rentabilná len na dlhých transkontinentálnych a transoceanských tratiach. Tuzemská letecká doprava, oproti diaľkovej doprave, je stratonosná. Preto je treba budovať silnú jednotnú celoštátnu leteckú spoločnosť, ktorú máme v podniku ČSA, ktorej prirodzeným sídlom je Praha so všetkými technickými, cbchodne-administra2tívnymi a prevádzkovými inštitúciami a zariadeniami. Musíme nástojiť na, tom, aby všetky letecké linky smerujúce na juh a juhovýchod, zastavovaly v Bratislave, už v záujme cudzineckého ruchu našich krásnych slovenských kúpeľov. (Potlesk. ) Aby sme to docielili, musíme venovať veľkú pozornosť vybudovaniu letišťa pri Ivanke, aby čim skôr bolo moderne vybavené s modernými tvrdými štartovacími dráhami. S hľadiska dopravného letectva je otázka letíšť bohužitaľ veľmi žalostná, lebo na Slovensku nemáme dosiaľ ani jedno moderné letište, kde by mohlo pristáť veľké 4-motorové lietedlo, takže nám hrozí nebezpečenstvo, že Bratislava nebude zapojená do medzinárodnej leteckej dopravnej siete.
Taktiež ostatné letištia musia byť vybudované moderne, aby mohly na nich pristávať a štartovať moderné dopravné lietadlá. Ide o Piešťany, Sliač, Tatry, Žilinu, Prešov a Košice. žiadame, aby z uvedených príčin boly letištia Bratislava, Košice a Tatry vybudované s najväčším urýchlením.
Následkom vysokých cien benzínu je naša vnútrozemská letecká doprava vysoko pasívna. Ač práve všade v cudzine napomáhajú leteckej doprave nízkymi cenami benzínu, refundáciou cla, daní a štátnych dávok, u nás bohužiaľ musí naša letecká spoločnosť platiť vysoké ceny benzínu, čím sa stáva nerentabilncu, takže dokonca sa uvažovalo o úplnom zastavení vnútrozemskej civilnej leteckej dopravy, čo by v prvom rade postihlo Slovensko. A preto my Slováci musíme v prvom rade nástojiť na tom, aby letecká doprava bola zaistená a žiadať v Prahe, aby bolo vyhovené potrebám ČSA, jednak radikálnym snížením cien benzínu pre leteckú dopravu, ale i pre športové letectvo a jednak refundáciou cla, štátnych dávok a daní. Veď funkcia leteckej dopravy je v podstate tá istá, ako funkcia exportného priemyslu, ktorý má zabezpečený dovoz surovín bez cla.
Každý z nás iste bude podporovať snahu ČSA, aby zakúpením t. č. najmodernejších 4-motorových lietadiel Locheed-Constellation, alebo DC 4, mohly ČSA zahájiť zaoceánsku dopravu a takto uskutočniť spojenie našich krajanov s ich starou vlasťou, najmä v r. 1948 pri príležitosti všesokolského sletu.
Nové riaditeľstvo ČSA, ktoré rozhodnutím vlády bolo dosadené do tohto jednotného celoštátneho civilného leteckého podniku, a kde medzi 4 členov riaditeľstva dostal sa na jedno z miest námestníkov vrchného riaditeľa Slovák, sleduje možnosť zamestnania čím väčšieho počtu Slovákov u ČSA, tak v službe leteckej a technickej, ako aj obchodnoadministratívnej. Tieto kroky podniká riaditeľstvo hlavne preto, že dľa stavu zamestnanovc u ČSA koncom mája t. r. bolo z 1. 000 všetkých zamestnancov len 79 Slovákov, čiže ani nie 8% a to tak v pozemnej službe, ako aj u lietajúceho personálu. Dnes majú ČSA 46 pilotov z toho 8 Slovákov, 23 rádiotelegrafistov z toho 4 Slovákov, 20 palub. mechanikov z toho 4 Slovákov, 18 stevardiek z toho 1 Slovenku.
Ako vidíme, dosiaľ ešte nie na všetkých rozhodujúcich miestach sú ustúpení Slováci.
Musíme nástojiť na tom, aby aj pre technickú službu v leteckej doprave hlásil sa dostatočný počet slovenských inžinierov, technikov a mechanikov a títo boli prijatí a zaradení na patričné miesta funkčne aj platove.
V obchodno-administratívnej prevádzke civilnej leteckej dopravy je potrebné, aby menovite naši slovenskí absolventi obchodných akadémii a poslucháči Vysokej školy obchodnej boli jednak obchodne-komerčne a zároveň jazykové dobre školení. Preto musíme napomáhať, podporovať a umožňovať štúdium všetkých cudzích jazykov. Letecká doprava, ktorá je dnes najrýchlejším druhom dopravy, spája všetky svetadiely a bez rečových znalostí, menovite jazyka anglického, francúzskeho a ruského, nemôže sa v nej nikto úplat,niť.
Riaditeľstvo ČSA urobilo výzvu v tlači, ako aj rozhlasom, aby sa Slováci s potrebnou kvalifikáciou hlásili do služieb podniku. Taktiež obrátilo sa riaditeľstvo na všetky slovenské obchodné akadémie, Sväz priemyslu a obchodné komory na Slovensku s tou istou žiadosťou. Bohužiaľ, len veľmi málo žiadostí došlo do dnešného dňa od slovenských uchádzačov.
Dovoľujem si tiež upozorniť, že pri prijímaní Slovákov do služieb ČSA vyskytlo sa zaujímavé ponímanie možností zamestnávania Slovákov v Čechách, alebo na Morave. Riaditeľstvo ČSA bolo odkázané na dohodu Povereníctva sociálnej starostlivosti s Ministerstvom soc. pečlivosti. Podľa tejto dohody môžu pracovné sily za Slovenska nastúpiť do zamestnania v Čechách a na Morave len v nasledujúcich odboroch:
1. zemedelstvo a lesníctvo,
2. banský a hutný priemysel a
3. výroba stavebných hmôt
Je predsa v záujme celoštátnom, aby ČSA, ktoré sú jednotným celoštátnym leteckým podnikom, uplatnili sa Slováci plnoprávne, samozrejme podľa svojich schopností, odborných a morálnych hodnôt. Zaujímavá je tiež mienka určitých kruhov pražských, ktoré zastávajú stanovisko, že vraj pri umiesťovaní uchádzačov, resp. zaplňovaní prázdnych miest, nemá sa brať zreteľ či je uchádzač Čech alebo Slovák, a že 1/3 pre Slovákov neni nikde číselne fixovaná. Dúfam, že zodpovedné kruhy v Čechách budú vždy podporovať snahy Slovákov, aby v ČSA boli vo všetkých stupňoch primerane zastúpení.
Želám ČSA, aby s úspechom prekonaly prvotné ťažkosti, s ktorými sa stretávajú a aby vybudovaly v čo najkratšom čase silné, moderné a bezpečné čsl. dopravné letectvo, aby sa stalo pýchou a cenným majetkom každého občana nášho štátu. Tvrdenie, že „vzduch je naše more“ sa stáva čím ďalej tým viac skutočnosťou. Význam letectva, či už ako činiteľ a hospodárskeho, kultúrneho, ale najmä mocenského, rastie každým dňom. Je preto povinnosťou každého čs. občana, keďže chceme plne využiť jedinečnej možnosti, ktoré nám letectvo ponúka, podporovať jeho rozvoj v záujme štátu a národa. (Potlesk. )
—
očividne ho nikto z prítomných nepočúval
link na prejav, treba scrolovať dole

udelenie vyznamenania M.R.Štefánika II.triedy gen. Jánovi ambrušovi / Chicago 1992


delegácia Zväzu letcov ČR
zľava – Miroslav Janeček (Canada), Ernest Pokorný (USA), Miroslav Beran, cpt. ČSA, Erik Kvasnička cpt. ČSA
Český dom 23.10.1993 Chicago

zľava Otto Poláček, Ernest Kvasnička, Miroslav Beran, Ernest Pokojný , Miroslav Beran
Český dom 26.10.1993 Chicago

Ján Ambruš pred Tatrou T-101 / OK-TAO po návrate z Chartúmu
z archívu P. Polacha / Třebíč Nuclear Model Club